A Quick Guide to Breakeven Analysis
Harvard Business Review
JULY 2, 2014
These costs are fixed because they will not change with the number of kites sold. Therefore, the unit variable costs to make a single kite is: $50 ($20 in materials and $30 in labor). What if we change the variable cost of producing a good? How much would sales need to increase to compensate for the extra cost?
Let's personalize your content