Remove 2014 Remove Revenue Remove Variable Costs
article thumbnail

A Quick Guide to Breakeven Analysis

Harvard Business Review

These costs are fixed because they will not change with the number of kites sold. Therefore, the unit variable costs to make a single kite is: $50 ($20 in materials and $30 in labor). Using the interactive illustration(moving the Revenue per Unit Sold slider to $100), you’ll see that breakeven sales would decline to 638 units.

article thumbnail

A Quick Guide to Breakeven Analysis

Harvard Business Review

These costs are fixed because they will not change with the number of kites sold. Therefore, the unit variable costs to make a single kite is: $50 ($20 in materials and $30 in labor). Using the interactive illustration(moving the Revenue per Unit Sold slider to $100), you’ll see that breakeven sales would decline to 638 units.